35%
sleva
a záruka na vestavěné skříně 10 let

Vnitřní uspořádání vestavěné skříně

Uspořádání vestavěné skříně

Vestavěné skříně se přizpůsobí každému prostoru, kterého není nikdy dost. To je jejich hlavní výhodou oproti sériově vyráběným skříním. Vestavěná skříň se nejprve přesně na milimetry zaměří a pak teprve vyrábí. Máte tedy možnost přizpůsobit vlastním potřebám její rozměr, uspořádání, dekor lamina a design. Nejčastější typy uspořádání skříní naleznete zde. I přes tuto obrovskou variabilitu ale existují některá omezení a doporučení:

Křivost stěn

Křivé stěny, fabiony u stropu, soklové lišty a nepravoúhlé napojení stěn, je největší problém při montáži vestavěné skříně. Proto je lepší svěřit výrobu a montáž skříně profesionálům, jako jsme my, kteří mají s řešením nerovností zkušenosti. V zásadě se dá říct, že se tyto nerovnosti vyrovnávají pomocí lišt, ať už dorazových, nebo soklových. Tyto lišty se pak na montáži hoblují, aby se vyrovnala křivost stěn. Přechod mezi lištou a stěnou se pak akryluje, takže není vidět. Bez správného hoblování nebudou správně fungovat dveře.

Šířka skříně

Šířka vestavěné skříně s posuvnými dveřmi (nebo také délka) je omezena délkou kolejnice, která je 600 cm. U delších skříní je potřeba skříň napojit dalším bokem. U pantové skříně toto omezení není.

Výška skříně

Výška vestavěné skříně je omezena délkou desky 280 cm, ze které se vyrábí korpus skříně. To Vás asi nebude trápit v panelákovém bytě. Ve starší zástavbě, kde je větší výška stropů, je možné boky nastavit na lamely, nebo využít nástavec na skříň. Výška dveří je omezena délkou výplně. U lamina je možné mít dveře 280 cm dlouhé, u zrcadel a lacobelů 260 cm. U delších dveří je třeba výplň rozdělit dělící lištou. Výplň dveří je z lamina tloušťky 10 mm. V případě některých méně dostupných dekorů lamina, mohou být silné 18mm. Zrcadlové výplně se dělají ze zrcadel síly 4 mm opatřených zezadu bezpečnostní fólií proti rozbití, stejně jako u barevných skel – lacobelů. Dveře jsou po stranách opatřeny dorazovými kartáčky. Šířka dveří u našich hliníkových rámů může být až 130 cm.

Hloubka skříně

Hloubka vestavěné skříně s posuvnými dveřmi je optimálně 65 cm, ninimálně 60cm. 10 cm zabere posuvný systém dveří. U menší hloubky hrozí, že se širší kabáty budou třít o dveře. Někdy je však hloubka skříně omezena zárubněmi, nebo výklenkem. Vestavěnou skříň je možné nainstalovat i do takových prostorů, ale na pověšení kabátů musíte použít výsuvnou šatní tyč. Menší hloubka je možná u vestavěných skříní s otvíranými (pantovými) dveřmi, kde pantové dveře zabírají pouze 2 cm a tak celková hloubka může být jen 52 cm, při zachování plné funkčnosti šatních tyčí.

Prostor na věšení košil a krátkých věcí

Prostor na košile a krátké oblečení se doporučuje 100 cm. Takže máte-li stropní polici ve výšce 200 cm, mužete dát i dvě šatní tyče nad sebe. Na dlouhé kabáty a šaty by měl být prostor 160 cm.

Drátěné koše

Drátěné koše se dělají standardně v šířce 40, nebo 50 cm a výšce 8 nebo 18 cm. Proto se jim musí přizpůsobit šířka prostoru. Drátěné koše jsou typizované a proto, nejsou tak variabilní, jako zásuvky, které si vyrábíme na míru.

Délka polic

Délka polic by neměla přesáhnout 100 cm jinak se Vám budou police prohýbat. U širších polic je možné police podepřít svlakem.

Rozměry zásuvek

Šířka zásuvek je libovolná. V zásadě mohou být stejně široké jako police, tedy do 100 cm. Prostor na zásuvku dáváme standartně 20cm, s tím, že čílko má výšku 17 cm a prostor na otevření zásuvky je 3cm. Vnitřní výška zásuvky je 14 cm. Zásuvky ale mohou být ale libovolně vysoké. Záleží, na co jsou určené. Taktéž podle použití se volí síla dna. V základu jsou zásuvky osazeny dnem z bílé HDF o síle 3mm. Pro zásuvky s vysokou nosností můžeme použít dno z lamina o sílé 10, nebo 18mm.

Záda vestavěné skříně

Záda se dělají z barevného sololaku, nebo desky HDF v dřevedekoru. Síla těchto zad je pouze 3 mm, takže se ke zdi připevňují pouze roháčky, kterými se vestavěná skříň kotví do zdi. Máte-li však kvalitní povrch stěn natřených neotíravými barvami, nejsou záda nutná. V případě hodně křivé zadní stěny, je lepší skříň odsadit od stěny a použít záda o síle 10, nebo 18mm.

Laminované desky a ABS hrany

Na naše skříně používáme lamino síly 18 mm olepené 2mm hranou ABS na boky a dveře. To zajišťuje dostatečnou pevnost a dlouhou životnost vestavěné skříně. Vnitřek skříně olepujeme ABS hranou 1mm, aby police a boky na sebe navazovaly bez odskoků.

Celá skříň se po dokončení akryluje přetíratelným bílým akrylem, čímž se dorovnají a začistí případné přechody mezi zdí a skříní.

Sestavte si skříň
podle sebe

Navštivte nás
v prodejně Praha 4

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací